تفاوت استاکر با لیفتراک چیست؟
دلایل استفاده از استاکرها

دلایل استفاده از استاکرها چیست؟

وقتی می خواهید در مورد جابجایی کالا تصمیم بگیرید، با دو گزینه رو به رو هستید: لیفتراک و استاکر. هر دوی این ماشین ها کاربرد یکسانی دارند، اما از نظر ویژگی ها و عملکرد با یکدیگر تفاوت دارند. سوالی که مطرح میشود این است که تفاوت استاکر با لیفتراک چیست؟ با ارزیابی تفاوت بین لیفتراک و استاکر، می توانید ماشین مناسبی را برای نوع فعالیتی که قصد انجام آن را دارید انتخاب کنید.

ممکن است برای جابجایی بارهای سنگین به یک ماشین بزرگ و قدرتمند نیاز داشته باشید یا ممکن است به ماشینی نیاز داشته باشید که بتواند بارهای کوچکتر را سریعتر بلند کرده و حمل کند. در این مقاله بررسی میکنیم که تفاوت استاکر با لیفتراک چیست؟ و به شما کمک می کنیم تا وسیله نقلیه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

استاکر چیست؟

استاکر یک ماشین کوچک و قابل مانور است که یک اپراتور پشت آن ایستاده است. اگر می خواهید یک انتخاب اقتصادی برای حمل و نقل، توزیع و بلند کردن بار داشته باشید، استاکرهای دستی یا نیمه برقی انتخاب خوبی هستند. استاکر برقی برای شرایطی که استاکرهای دستی نمی توانند پشتیبانی کافی را ارائه دهند، انتخاب خوبی است.

استاکرها می توانند بارهای با وزن 2500-3500 کیلوگرم را به طور ایمن و کارآمد تا ارتفاع 4 متر بالا ببرند. این مهمترین تفاوت بین لیفتراک و استاکر است. لیفتراک قدرت و توان بیشتری دارد. علاوه بر این، شما می توانید استکر را به راحتی جابجا کنید. این دستگاه حتی زمانی که بارهای سنگینی را بر روی آن قرار می دهید، حرکت پایدار و روان را فراهم می کند.

در ادامه تفاوت استاکر با لیفتراک چیست باید گفت استاکر یک لیفتراک کوچک است که اگرچه کوچک است اما تمام قدرت یک لیفتراک را در اختیار شما قرار می دهد. استاکرها از نظر ساختاری بسیار شبیه به لیفتراک هستند، اما بسیار کوچکتر و البته ضعیفتر. این نوعی محصول است که ترکیبی از جک پالت و لیفتراک است. یعنی علاوه بر وظیفه حمل کالا، ویژگی های انباری نیز دارند. به همین دلیل استاکر به دسته ماشین آلات انبار تعلق دارد.

 

استاکرها معمولا در فضاهای بسته استفاده می شوند و در مکان هایی که فضا محدود و کثیف است بسیار مناسب هستند به همین دلیل استاکرها پس از لیفتراک محبوب ترین وسیله حمل و نقل در دنیا هستند.یکی از مهم ترین دلایل استفاده از استاکر به جای لیفتراک برای جابجایی بارها، ردپای کوچک استاکر در مقایسه با لیفتراک و قدرت مانور برتر لیفتراک در فضاهای کاری کوچک است.

به عنوان مثال در انبارهایی که اجناس در قفسه های توکار قرار می گیرند، به دلیل فاصله کم بین قفسه ها، بهتر است از استکر برای جابجایی کالا استفاده شود. یکی دیگر از دلایل استفاده از استاکر، قیمت مناسب آن در مقایسه با لیفتراک است. با توجه به اینکه استکرها یا دستی یا برقی طراحی شده اند و از سوخت های فسیلی برای کار استفاده نمی کنند، عدم آلودگی محیط زیست می تواند دلیل دیگری برای استفاده از استاکر باشد.

مزایای استاکر نسبت به لیفتراک

 1. آنها کوچکتر و سریعتر از برخی از لیفتراک ها هستند. استاکرها معمولاً قادر به کار و مانور در فضاهای محدود مانند راهروهای باریک هستند.
 2. در مقایسه با لیفتراک ها، هزینه خرید اولیه یک استکر به طور قابل توجهی کمتر است.
 3. یکی از مزایای استاکر این است که می توان آن را به راحتی با استفاده از برق شهری شارژ کرد.
 4. هنگامی که به تفاوت بین لیفتراک و استاکر نگاه می کنیم، باید بگوییم که اپراتورهای استاکر ملزم به اخذ و نگهداری مجوز برای کار با دستگاه نیستند.

معایب استاکر چیست؟

 • استاکرها به دلیل سایز کوچکتر، قدرت و ظرفیت بالابری کمتری نسبت به لیفتراک دارند. استکرها فقط برای بلند کردن بارهای کوچک مناسب هستند.
 • در مقایسه با لیفتراک‌ها که می‌توانند دکل‌های بلندتری را در خود جای دهند، استاکرها ارتفاع بالابر محدودتری دارند که این از معایب استاکر است.

لیفتراک چیست؟

در ادامه تفاوت استاکر با لیفتراک چیست باید گفت لیفتراک ها ماشین‌های بزرگی هستند که برای بارگیری، بلند کردن و جابجایی بارهای سنگین ایمن و کارآمد طراحی و مهندسی شده‌اند. این ماشین ها می توانند برقی یا با موتور احتراق داخلی (ال پی جی یا گازوئیل) باشند و در ظرفیت های بالابری از 1 تا 52 تن با ارتفاع بالابر از 3 تا 10 متر موجود می باشند. این بهترین گزینه برای کارهای سنگین و صنعتی است. اینجاست که میتوانیم بگوییم تفاوت استاکر با لیفتراک چیست؟  زیرا استکرها برای حمل بارهای سبک عالی هستند.

لیفتراک ها به عنوان وسیله ای عالی برای حمل و نقل ایمن و سریع از یک نقطه به نقطه دیگر عمل می کنند. علاوه بر این، شما این فرصت را دارید که بارها را از روی سکوهای مرتفع حمل کنید. لیفتراک بدون نیاز به نیروی انسانی اضافی این کار را به بهترین شکل ممکن انجام می دهد. این لیفتراک می تواند به ارتفاع تقریباً 6.4 متر برسد و وزنه های سنگین از 1000 تا 7000 کیلوگرم را بلند کند.

مزایای لیفتراک نسبت به استاکر

 1. از مزایای لیفتراک این است که به دلیل اندازه بزرگتر در مقایسه با استکرها، می توانند بارهای سنگین تری را بلند کنند.
 2. به لطف موتور آنها، حمل بار در مقایسه با استکرها آسان تر است، که بار را با استفاده از قدرت اپراتور حرکت می دهند.
 3. اپراتورهای لیفتراک کمتر دچار خستگی یا آسیب می شوند زیرا می توانند در کابین بنشینند و تمام عملکردهای هیدرولیک را با استفاده از کنترل های دستی انجام دهند.
 4. هنگام مقایسه لیفتراک ها و استاکرها، باید بگوییم که لیفتراک هایی با لاستیک های بزرگتر و موتورهای قدرتمند، تطبیق پذیرتر از استاکرها هستند. زیرا آنها نه تنها می توانند در داخل خانه کار کنند، بلکه توانایی کار در زمین های ناهموار در فضای باز را نیز دارند.
 5. لیفتراک هایی با دکل های بزرگتر می توانند بارها را به ارتفاعات بیشتری برسانند.
 6. لیفتراک با موتورهای احتراق داخلی به دلیل ظرفیت موتور و ظرفیت سوخت بیشتر برای کارکرد تک شیفت، دو شیفت و 24 ساعته مناسب هستند.

معایب لیفتراک چیست؟

 • هزینه خرید اولیه لیفتراک ممکن است بیشتر از استاکر باشد.
 • تعمیر و نگهداری منظم در لیفتراک می تواند به طور قابل توجهی بیشتر از یک استاکر هزینه داشته باشد.
 • کلیه کارکنان مورد نیاز برای راه اندازی لیفتراک باید آموزش های لازم را برای اخذ مجوز لیفتراک گذرانده و از نظر قانونی قادر به کار با لیفتراک باشند.
 • وسایل نقلیه الکتریکی ممکن است به نصب پریزهای برق پرقدرت و همچنین تجهیزات و پدهای شارژ تخصصی نیاز داشته باشند.
 • لیفتراک‌های موتور احتراق داخلی ممکن است به نصب سیستم‌های ذخیره‌سازی گران قیمت برای ذخیره‌سازی ایمن LPG یا سوخت دیزل نیاز داشته باشند.

سخن پایانی

در مطلب بالا تفاوت لیفتراک با استاکر را توضیح دادیم، اکنون می توانید طبق نیاز خود دستگاه مد نظر را انتخاب کنید. فقط به یاد داشته باشید که ماشین مورد نظر باید حداکثر کیفیت، راحتی و ارگونومی را تضمین کند. شما نمی خواهید ماشینی بخرید که خیلی زود خراب شود و به اندازه کافی نیازهای شما را برآورده نکند. با بررسی مزایا و معایب هر دستگاه، قادر خواهید بود تفاوت بین لیفتراک و استاکر را به درستی تشخیص دهید.

چه امتیازی می دهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

یازده − ده =

نوشتن دیدگاه