تفاوت لیفتراک و جک پالت

امروزه تجهیزات حمل و نقل همواره در حال توسعه است. از همین رو اغلب تولیدکنندگان در تلاشند، تا بهترین کیفیت ها و آخرین مدل ها را تولید کنند. در مقایسه با گذشته محل کار فرق زیادی کرده است. در گذشته از لیفتراک های بزرگ با پالت های سنگین استفاده می کردند. اما امروزه ماشین آلات کم وزن تر و کوچکتری مانند جک پالت ها جایگزین آن ها شده است. در ادامه به تفاوت لیفتراک و جک پالت می‌پردازیم.

چرا که لیفتراک ها عملکرد کند و وزن بیشتری دارند. با این حال همچنان برای کارهای سنگین مناسب هستند. انتخاب بین این دو دستگاه، به نیاز و فضای شرکت بستگی دارد. مدت ها است که افراد با این چالش مواجه هستند که کدام نوع از این تجهیزات را تهیه کنند و انتخاب بین لیفتراک و جک پالت برایشان دشوار است. ما قصد داریم برای انتخاب راحت تر شما، به تفاوت لیفتراک و جک پالت به همراه مزایا و معایب انها بپردازیم.

شناخت تفاوت لیفتراک و جک پالت

برای شناخت فرق لیفتراک و جک پالت ابتدا بهتر است با این دو دستگاه آشنا شویم.

جک پالت چیست؟

قبل از بررسی تفاوت لیفتراک و جک پالت باید اشنایی کلی با این تجهیزات را داشته باشید. جک پالت که به اسامی پالت تراک یا پمپ تراک نیز شناخته می شود، یک چرخ دستی چرخ داراست و به عنوان حمل کننده و بلند کننده پالت کاربرد دارد.

در جک پالت بخش شاخک های مخروطی، زیر دسته پمپ و پالت آن به منظور بلند کردن و پایین آوردن بار تعبیه شده است. این ماشین الات در انبارها و بسیاری از محیط ها استفاده می شود.

لیفتراک چیست؟

به مفهوم ساده لیفتراک یک دستگاه نقلیه صنعتی به همراه سکوی دو شاخه در جلوی آن می باشد، که با پایین امدن این قسمت، بار را بلند و حمل می کند. لیفتراک ها از طریق موتورهای احتراقی یا با باتری الکتریکی تغذیه می شوند. بعضی از لیفتراک ها این مکان را برای اپراتور فراهم می کنند، تا حین کار بنشیند. با این وجود در برخی از لیفتراک ها اپراتور باید، بایستند. لیفتراک ها اغلب در انبارهای بزرگ به کار می روند. تفاوت لیفتراک و جک پالت در میزان بار جابجایی می باشد.

فرق لیفتراک و جک پالت

فرق مزایای لیفتراک و جک پالت

فرق لیفتراک و جک پالت

شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که خرید کدام یک از این تجهیزات مناسب تر است؟ جک پالت یا لیفتراک؟ برای این سوال نمی توان پاسخ صحیحی داد، چرا که هر کدام از این دستگاه ها با توجه به کاربردشان، مزایا و معایبی دارند و هر کدام از این تجهیزات کاربرد متفاوتی دارند. همین امر موجب شده تا هدف و نیاز شما تعیین کننده‌ی خرید یکی از این تجهیزات باشد.

یکی از موارد مهم در تفاوت لیفتراک و جک پالت بحث مقیاس آنها می باشد. لیفتراک ابعاد بزرگتری دارد و می تواند برای بارگیری و جابجایی بیشتری استفاد شود. اما جک پالت ها برای بارهای خیلی سنگین مناسب نیستند. لیفتراک با ابعاد بزرگترش نسبت به جک پالت قادر است تا بارهای سنگین وزن و بیشتری را در یک زمان حمل کند.

همچنین لیفتراک می تواند به قفسه های بلند دسترسی پیدا کند و کالاها را قرار دهد. علاوه بر این یکی دیگر از تفاوت های لیفتراک و جک پالت این است که لیفتراک ها گزینه مناسبی برای حمل و نقل بارهای سنگین در راهروهای باریک و تنگ هستند اما جک پالت بارهای خیلی سنگین را نمی توانند جابه‌جا کنند. چنانچه شرکت شما بار را خارج از محل کار جا به جا می کند، لیفتراک با ویژگی های قدرتمند و چرخ های محکم، می تواند به راحتی در زمین های ناهموار حرکت کند.

مزایای جک پالت

در مطالب قبل به تفاوت لیفتراک و جک پالت پرداختیم. با اینکه جک پالت ابعاد کوچکتری دارد، اما کارایی بالایی در افزایش بهره وری شما دارد. در ادامه به مزایای این دستگاه می پردازیم.

 • جک پالت قادر تا 5000 کیلوگرم بار را جا به جا کند.
 • اغلب جک پالت ها دارای ضمانت 12 ماهه می باشند.
 • جک پالت ها مقاومت بالایی را در کنار تنوع دارند.
 • کنترل جک پالت ها راحت تر است.
 • جک پالت ها توسط اپراتور مدیریت می شوند.
 • جک پالت ها قیمت پایین تری نسبت به لیفتراک ها دارند.
 • لاستیک های پلی اورتان، انها را بسیار سخت می کند.
شناخت تفاوت لیفتراک و جک پالت

شناخت تفاوت های لیفتراک و جک پالت

معایب جک پالت

 1. قدرت بالابر جک پالت نسبت به لیفتراک کمتر است.
 2. با اینکه جک پالت برقی نیز وجود دارد، اما اغلب به صورت دستی می باشند، به همین علت توانایی جابه جایی بار را در مسافت طولانی ندارند.
 3. قابلیت جا به جایی بارهای بسیار سنگین را مثل لیفتراک ندارد.

مزایای لیفتراک

برای بلند کردن و جابه جایی بارهای سنگین، لیفتراک یک گزینه عالی محسوب می شود. درادامه به مزایای قدرتمند این دستگاه می پردازیم:

 • لیفتراک در مقایسه با جک پالت قادر است، سنگین ترین بارها را بلند کند.
 • یکی دیگر از تفاوت لیفتراک و جک پالت این است که بلند کردن اجسام سنگین توسط لیفتراک با مجموعه ای از اتصالات امکان پذیر است.
 • از آنجایی که اغلب لیفتراک ها برقی می باشد، به نیروی فیزیکی کمی نیاز دارند.

معایب لیفتراک

 1. با اینکه جک پالت ها مقرون به صرفه هستند، اما لیفتراک ها گرانتر هستند.
 2. یکی یگر از تفاوت لیفتراک و جک پالت این است که نیاز به فضای بیشتری برای نگهداری دارد.
 3. همچین این دستگاه در مقایسه با جک پالت به نگهداری و سرویس بیشتری نیاز دارد.
جک پالت یا لیفتراک

جک پالت بهتر است یا لیفتراک

 جک پالت بهتر است یا لیفتراک؟

برای این سوال پاسخی وجود ندارد. چرا که بسته به مزایا و معایب و نیاز شما یکی از این ماشین الات مناسب است. شما برای بهترین انتخاب، باید به تعداد وزن پالت هایی که حمل می کنید، دقت کنید. شما با بررسی تفاوت لیفتراک و جک پالت و این موارد می توانید متوجه شوید، تا کدام یک از این تجهیزات نیاز شما را برطرف می کند.

چنانچه شما بودجه کمی داشته باشید، ممکن است در نگاه اول هزینه پایین تر جک پالت شما را ترغیب کند. اما باید به این مورد نیز دقت کنید، تا حمل و نقل پالت با لیفتراک هزینه کمتری دارد. شما می توانید از فرمول زیر برای تعیین هزینه کل هر پالت جا به جا شده برای هر قطعه از تجهیزات انباری که مد نظر دارید، استفاده کنید. شما با مشخص کردن هزینه هر پالت جابجا شده می توانید متوجه شوید، تا کدام یک از این تجهیزات متناسب با فعالیت شما می باشد.

 1. محاسبه هزینه کامیون به ازای هر پالت: هزینه تجهیزات سالانه / پالت جا به جا شده
 2. محاسبه هزینه نیروی کار در هر پالت: هزینه کار سالانه / پالت جابجا شده سالانه
 3. محاسبه هزینه کل هر پالت: هزینه کامیون برای هر پالت + هزینه نیروی کار برای هر پالت
سخن پایانی

اگر بودجه کمی دارید و فقط باید بارهای سبک را در مسافت‌های کوتاه جابجا کنید، جک پالت گزینه مناسبی است. اگر به طور مرتب باید بارهای سنگین یا حجیم را جابجا کنید، به یک لیفتراک نیاز دارید. قبل از خرید، حتماً فضای موجود و نیازهای خود را به دقت ارزیابی کنید. در صورت نیاز، متخصصین استاکر ایران به شما در انتخاب دستگاه مناسب کمک می کنند.

سوالات متداول درباره تفاوت لیفتراک و جک پالت

 1. -جک پالت چیست و چه کاربردی دارد؟
  جک پالت که به پالت تراک یا پمپ تراک نیز معروف است، یک وسیله چرخدار دستی است که برای بلند کردن، جابجایی و پایین آوردن پالت ها استفاده می شود. این دستگاه ها در انبارها، کارخانه ها و سایر محیط هایی که با جابجایی مواد سروکار دارند، کاربرد فراوانی دارند.
 2. لیفتراک چیست و چه کاربردی دارد؟
  لیفتراک یک وسیله نقلیه صنعتی است که دارای دو شاخه در جلو است که می تواند برای بلند کردن، جابجایی و پایین آوردن بارها استفاده شود. لیفتراک ها از طریق موتورهای احتراقی یا باطری های الکتریکی کار می کنند و اغلب در انبارهای بزرگ، کارخانه ها و بنادر استفاده می شوند.
 3. تفاوت اصلی بین جک پالت و لیفتراک چیست؟
  اصلی ترین تفاوت بین جک پالت و لیفتراک در ظرفیت بالابر و قابلیت مانور آنهاست. جک پالت ها به طور کلی برای بلند کردن بارهای سبک تر در مسافت های کوتاه تر طراحی شده اند، در حالی که لیفتراک ها می توانند بارهای سنگین تر را بلند کرده و آنها را در مسافت های طولانی تر جابجا کنند.
چه امتیازی می دهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

سه × چهار =

نوشتن دیدگاه