حوادث کار با جک پالت برقی

می خواهید با حوادث کار با جک پالت برقی آشنا شوید؟ قصد استفاده از این تجهیزات را دارید و می خواهید نکات ایمنی لازم هنگام کار با این دستگاه را بشناسید؟ این نوع جک های پالت وسیله های نسبتا ساده ای هستند که برای جا به جایی اجسام سنگین مورد استفاده قرار می گیرند.

آشنایی با جک پالت برقی و حوادث کار با آن

برای آشنایی با حوادث کار با جک پالت برقی خوب است که ابتدا این نوع دستگاه را بیش تر بشناسیم. این نمونه از ماشین آلات تعداد زیادی از جعبه و پالت ها را در یک مجموعه بزرگ مانند کارخانه جا به جا می کنند. در نمونه های دستی این تجهیزات همه عملیات جا به جایی و بالابری پالت ها با کمک نیروی دست انجام می گیرد. این نمونه از ماشین آلات که به صورت دستی کار می کنند، یک سیلندر هیدرولیک دارند که با کمک شاخه هایی که دارند می توان آن را تا ۲۰ سانتی متر جا به جا کرد. برای جا به جا کردن خود این دستگاه ها نیز باید از نیروی اپراتور استفاده کرده و با حرکت دسته ای که در انتهای دستگاه قرار دارد، این کار انجام می گیرد.
از این رو در کارخانه های بزرگ کار با نمونه های دستی این دستگاه ها بسیار سخت است و از این رو باید از نمونه های برقی این تجهیزات استفاده شود. این نوع جک ها نیز عملکردی مشابه جک های دستی دارند، با این تفاوت که این عملیات با استفاده از نیروی محرکه الکتریکی انجام می گیرد. همین امر سبب می شود تا کار ها با سرعت بیش تری انجام گرفته و به نیروی انسانی کم تری نیاز باشد. در نتیجه اگر در مجموعه های تولیدی مختلف از این نوع جک ها استفاده شود، بازدهی شرکت بیش تر شده و مجموعه موفق تر ظاهر می شود.

جک پالت برقی و حوادث آن

حوادث جک پالت برقی

حوادث کار با جک پالت های برقی

حوادث کار با جک پالت برقی شامل موارد مختلفی می شود. افراد در برخورد با این دستگاه ممکن است با صدمات جزئی و یا عمده مواجه شوند. برخی از این تصادفات به ایجاد برآمدگی و یا زخم در نواحی مختلف بدن منجر شده و بعضی دیگر از این تصادف ها نیز سبب له شدن اندام و یا حتی مرگ و میر می شود. شایع ترین آسیب هایی که در تصادف با این دستگاه ها ممکن است بروز کند، عبارتند از:

کشیدگی و رگ به رگ شدن

اگر نیروی اپراتور بخشی از کار را خود انجام داده و پالت های سنگین را حمل کند، احتمال بروز این مشکل برای او به وجود می آید.

آسیب های له شدن با جک پالت برقی

ممکن است دست و یا پا های اپراتور در بین این دستگاه گیر افتاده و باعث له شدن آن ها شود. در این شرایط احتمال شکستگی، له‌ شدن اندام و یا حتی مرگ و میر در افراد وجود دارد.

آسیب ناشی از سقوط کالا از روی پالت برقی

باید دقت داشته باشید که احتمال سقوط کالا از روی این دستگاه ها وجود دارد. بنابراین شما در صورت نیاز باید به خوبی پالت ها را به دستگاه متصل کرده و از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید.

سر خوردن و لغزش جک پالت برقی

زمانی که این دستگاه ها بر روی سطوح ناهموار و یا مرطوب حرکت می کنند، ممکن است لیز خورده و اپراتور را به بیرون پرتاب کند. بنابراین باید هنگام استفاده از این گونه تجهیزات حتما همه نکات ایمنی لازم را رعایت کنید.

آسیب ناشی از جک پالت برقی

آسیب ناشی از کار با جک پالت برقی

چگونه از آسیب پالت برقی جلوگیری کنیم

حال که حوادث کار با جک پالت برقی را شناختید، خوب است به دنبال راهکار هایی برای جلوگیری از بروز این آسیب ها نیز باشید. در هنگام استفاده از این تجهیزات باید اصولی را رعایت کنید که مهم ترین آن ها عبارتند از:

برنامه آموزشی کار با جک پالت برقی

امپراتور هایی که برای کار با این دستگاه ها انتخاب می کنید باید قبل از شروع به کار حتما آموزش های لازم را دیده باشند. با نحوه کار با این دستگاه ها به خوبی آشنا بوده و روش های حمل و نقل ایمن با این تجهیزات را آموزش دیده باشند.

تجهیزات ایمنی مناسب پالت برقی

اپراتور ها هنگام کار با این دستگاه باید حتما از چکمه، دستکش و جلیقه های مناسبی استفاده کند تا از بروز آسیب های جدی جلوگیری شود.

ارتباط درست با دستگاه چک پالت برقی

ارپراتور این دستگاه باید با استفاده از سیگنال های دستی و یا هشدار های صوتی بقیه کارگران را متوجه کرده و از نزدیک شدن آن ها به دستگاه در حین کار جلوگیری کنید.

سازماندهی فضا های کاری

برای کار کردن این دستگاه باید فضای مناسبی فراهم کنید. هر گونه شلوغی و نا مرتبی را حذف کرده و فضای منظم و آٰرامی ایجاد کنید.

کلام آخر

حوادث کار با جک پالت برقی شامل موارد مختلفی می شود. اپراتور هنگام کار با این دستگاه ممکن است با آسیب های مختلفی مواجه شود. از این رو باید نحوه کار با این دستگاه را به اپراتور ها آموزش داده و فضای مناسبی برای کار کردن این تجهیزات فراهم کنید. افراد برای کار با این دستگاه باید حتما از تجهیزات مناسبی مانند چکمه، دستکش و جلیقه مناسبی استفاده کنند تا از بروز آسیب به آن ها جلوگیری شود.

سوالات متداول برای حوادث کار با جک پالت برقی

  1. آیا تعمیر به موقع جک پالت برقی می تواند از برو آسیب جلوگیری کند؟
    بله، زمانی که این دستگاه عملکرد مناسبی از خود نشان داده و عیب نداشته باشد، قطعا احتمال بروز آسیب به اپراتور نیز کم تر می شود.
  2. آیا سرعت جک پالت برقی می تواند در بروز مشکلات موثر باشد؟
    بله، اگر اپراتور این دستگاه را با سرعت استانداردی به حرکت درآورد، احتمال بروز آسیب به شدت کاهش می یابد.
  3. آیا نوع و میزان بار می تواند در بروز حوادث ناشی از استفاده جک پالت برقی موثر باشد؟
    بله، احتمال بروز آسیب در این دستگاه زمان هایی که پالت های بزرگ و زیادی را جا به جا می کند، بسیار زیاد تر می شود.
چه امتیازی می دهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

دوازده − 6 =

نوشتن دیدگاه