روش‌ هواگیری جک پالت دستی

جک پالت دستی معروف به پالت تراک یا جک پالت است. جک پالت های دستی از جمله ابزارهای پر کاربرد در انبارها، کارگاه ها و مراکز تولیدی هستند. این دستگاه ها برای جا به جا کردن و حمل پالت های بارگیری شده طراحی می شوند و به نیرو ها برای جا به جایی بارهای سنگین کمک می کنند تا فشار فیزیکی کمتری به آن ها وارد شود. هواگیری جک پالت های دستی از مهم ترین مرحله های نگهداری آن ها محسوب می شود، اگر جک پالت به درستی هواگیری نشود، ممکن است در عمل کردن آن اختلال ایجاد کند، هواگیری جک پالت های دستی به این صورت است که پیچ هواگیری را باز می کنند، دسته جک را چند بار به بالا و پایین حرکت می دهند و پس از آن پیچ را محکم می بندند.

دلایل وجود هوا در جک پالت دستی

دلایل مختلفی از قبیل شل بودن پیچ ها و پرکردن نامناسب و اختلالات پمپ در وجود هوا درد جک پالت تاثیر گذار است.

واشرهای معیوب و فرسوده جک پالت دستی

یکی از قطعاتی که در اتصالات هیدرولیک استفاد می شود واشرها می باشد. واشرها موجب می شوند تا از نشت روغن و ورود هوا به جک پالت پیشگیری شود به همین علت چنانچه واشرها دچار خرابی شوند هوا به داخل جک پالت نفوذ می کند

پیچ های شل در جک پالت دستی

شل بودن پیچ ها نیز یکی از عواملی هستند که می تواند منجر به ورود هوا در سیستم شوند.

روغن نامناسب در جک پالت دستی

چنانچه مخزن روغن خالی باشد، ممکن است هنگام وارد کردن روغن داخل آن هوا به هیدرولیک وارد شود. همچنین اگر شما به سرعت داخل روغن را وارد مخزن کنید، حباب هوا در روغن به وجود می اورد. رسوبات یا آلودگی در روغن می تواند با اختلال در پمپ هوا را وارد هیدرولیک کند

نحوه هواگیری جک پالت دستی

روش هواگیری جک پالت دستی

نحوه هواگیری جک پالت دستی

برای هواگیری جک پالت باید مراحل زیر را به صورت کامل انجام دهید:

پیش آماده سازی جک

 1. در ابتدا باید جک پالت را در زیر بار قرار دهید
 2. سپس دسته ها را به پایین حالت ممکن قرار دهید تا شاخک ها تیغه های جک پالت در پایین ترین سطح باشند

هواگیری

 •         ابتدا توسط ـچار پیچ هواگیری را مقداری شل کنید
 •         سپس مخلوط هوا و روغن را ارام از جک خارج کنید
 •         پیچ هواگیری را تا هنگامی که هوا کاملا خارج شود باز نگه دارید
 •         پس از اینکه هوا و یک دست روغن کاملا خارج شد پیچ را محکم کنید

مشکلات دیگر جک پالت

برخی مشکلات جک پالت شامل موارد زیر است.

گیر کردن و شکستن بلبرینگ چرخ ها ی جک پالت

دلیل این مشکل فشار زیاد و سرویس کاری نشدن است و برای برطرف کردن این مشکل باید برای عوض کردن بلبرینگ و یا تراشکاری در صورت خرابی اقدام کنید.

خم شدگی و یا شکستن میل فشار یا تعادل در جک پالت

علت این مشکل کیفیت پایین فولاد و فشار مضاعف است و برای رفع این مشکل باید میل فشار را بازسازی و‌تقویت کرد.

خم شدگی و باز شدن شاخک های جک پالت

دلیل این مشکل پایین بودن کیفیت و زاویه بد فشار است و طریقه حل کردن این مشکل تقویت شاخک ها و عوض کردن در صورت نیاز است بالا نرفتن جک پالت دلیل آن ساعت کار کرد زیاد، سنگین شدن بیش از اندازه بار و انجام ندادن سرویس روغن جک پالت

سخن پایانی

جک پالت دستی یکی از ابزارهای پرکاربرد در انبارها، کارگاه ها و مراکز تولیدی است که برای جابجایی و حمل پالت های بارگیری شده استفاده می شود. کاربرد جک پالت دستی در صنایع مختلف بسیار است. هواگیری جک پالت دستی از مهم ترین مرحله های نگهداری آن ها محسوب می شود و به طور کلی می توان گفت که وجود هوا در جک پالت به دلایل مختلفی از قبیل شل بودن پیچ ها، پر کردن نامناسب، اختلالات پمپ، واشرهای معیوب و فرسوده، روغن نامناسب و … رخ می دهد. در این مقاله به طور کامل مراحل هواگیری جک پالت دستی و همچنین مشکلات رایج آن ها و راه حل هایشان را شرح دادیم. شما می توانید بهترین و‌با کیفیت ترین جک پالت دستی را از استاکر ایران خریداری کنید. استاکر ایران با در نظر گرفتن بودجه شما مناسب ترین و متنوع ترین جک پالت های دستی را به شما پیشنهاد می دهد.

سوالات متداول درباره هواگیری جک پالت

 1. جک پالت دستی چیست؟
  جک پالت دستی ابزاری است که برای جابجایی و حمل پالت های بارگیری شده استفاده می شود. این دستگاه ها از جمله ابزارهای پرکاربرد در انبارها، کارگاه ها و مراکز تولیدی هستند.
 2. چرا باید جک پالت دستی را هواگیری کرد؟
  هواگیری جک پالت دستی از مهم ترین مرحله های نگهداری آن ها محسوب می شود. اگر جک پالت به درستی هواگیری نشود، ممکن است در عمل کردن آن اختلال ایجاد کند.
 3. علائم وجود هوا در جک پالت دستی چیست؟
  برخی از علائم وجود هوا در جک پالت دستی عبارتند از بالا نرفتن یا پایین نیامدن کامل جک، عملکرد ضعیف و ناهماهنگ جک، شنیدن صدای غیرمعمول از جک می باشد.
 4. مراحل هواگیری جک پالت دستی چگونه است؟
  ابتدا باید جک پالت را در زیر بار قرار دهید. سپس دسته ها را به پایین ترین سطح ممکن حرکت دهید , پیچ هواگیری را کمی شل کنید. حالا مخلوط هوا و روغن را به آرامی از جک خارج کنید. هم اکنون پیچ هواگیری را تا زمانی که هوا به طور کامل خارج شود، باز نگه دارید. در نهایت پس از خارج شدن هوا و مقداری روغن، پیچ را محکم کنید.
4.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

سه + 6 =

نوشتن دیدگاه