انواع استاکر و آشنایی با کاربرد آنها

استاکرها نیز همچون جک پالت از تجهیزات انبار داری هستند که به منظور حمل و نقل بارها مورد استفاده قرار می گیرند. البته استاکرها در فضای پوشیده انبار به کار می روند. از طرفی این تجهیزات بیشتر در مکان هایی به کار گرفته می شود که دارای محدودیت فضا و آلایندگی سر و کار دارند. استاکر با توجه به کارآیی بالایی که دارد در دنیا به عنوان یک وسیله محبوب و شناخته شده است. البته مهمترین دلیل استفاده از استاکرها برای جابه جا کردن کالا، قدرت مانور بالای استاکر در فضای کوچک می باشد. به طور مثال در انبارهایی که قرار است کالاها در فواصل کم بین قفسه ها جابه جا شود استاکر گزینه مناسبی محسوب می شود. البته یکی از مهمترین دلایل استفاده از استاکر در حوزه انبارداری در واقع قیمت مناسب آن است. البته استاکر به شکل دستی و برقی به کار می رود و در زمان استفاده از آن سوخت های فسیلی ایجاد نمی شود. بنابراین بهترین دلیل استفاده از استاکر عدم آلودگی آن است. در ادامه در رابطه با انواع استاکر و اشنایی با کاربرد آنها مطالبی را بیان خواهیم کرد.

استاکر چیست؟

استاکر  یک ماشین بالابر متحرک است که به منظور حمل و نقل بار و تخلیه آن و همچنین حمل بارهای سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این تجهیزات کارآمد می توان بارهای سنگین را با وزنی حدود 1 الی 2 تن به راحتی جابه جا کرد. در رابطه با انواع استاکر و آشنایی با کاربرد آنها جالب است بدانید که استاکر و انواع مختلف آن از لحاظ ساختاری ماشبه لیفتراک است اما با این تفاوت که لیفتراک ها قابلیت های بیشتری دارند و از طرف دیگر دارای ابعاد بزرگ تری نیز هستند.

کاربردهای استاکر

همان طور که بیان کردیم استاکر انواع محتلفی دارد که هر  کدام دارای ویژگی های منحصر به فردی است. با این حال در بخش های مختلف استاکر مورد استفاده قرار می گیرد. از کاربردهای استاکر این است که در تولید دارو، انبارداری و سردخانه های مواد غذایی استفاده می شود. این تجهیزات کارآمد با توجه به ابعاد مناسبی که دارند در مکان ها  کوچک و همچنین راهروهای خیلی باریک نیز برای حمل اجسام به کار می روند.

البته از هر کدام از استاکرها در انبارهایی که حجم بارکمتری دارند به کار می رود. در مکان هایی همچون شرکت لوازم آرایشی و بهداشتی که حجم بار کمتر است برای جابه جا کردن بارها استفاده می شود. از دیگر مکان هایی که استاکر به کار می رود می توان شرکت ها ی تولید کننده لوازم یکبار مصرف و تولید کنندگان قطعات کوچک اتومبیل را نام برد. از طرفی استاکر در کارخانه هایی که به حفظ محیط زیست اهمیت زیادی می دهند نیز به کار می رود.

انواع استاکر

همان طور که در رابطه با انواع استاکر و آشنایی با کاربرد آنها بیان کردیم، استاکر یکی از تجهیزات کارآمد برای حمل و جابه جا کردن پالت است که تا ارتفاع مورد نظر کالاها را در انبار و سردخانه ها جابه جا می کند. البته انواع مختلفی از استاکر نیز وجود دارد که هر کدام کاربردهای مختلفی دارند. انواع استاکر شامل برقی و دستی است که در ادامه توضیحاتی در مورد هر کدام از این استاکر ها بیان خواهیم کرد.

استاکر دستی پهن

استاکر دستی پهن  یکی از متداول ترین استاکر است که از چنگال های پهن کناری که در آن تعبیه شده است برای تقسیم وزن بار استفاده می کند. البته چنگال ها با دستگاه اجازه می دهد که به پالت نزدیک تر شوند بدون اینکه به فضای زیادی نیاز داشته باشند. استفاده از آنها به طور معمول برای انجام دادن کارهایی با درجه سختی پایین و متوسط است.از این نوع استاکر با توجه به ساختاری که دارد در فروشگاه ها و انبارهای کوچک استفاده می شود.ارتفاع بلند کردن  بارها با استفاده از این استاکر از 2642 میلی‌متر شروع می‌شود و تا 4826 میلی متر می‌رسد.

استاکر ریچ

استاکر ریچ از نظر طراحی مشابه استاکر دستی پهن است اما دارای دکل قیچی پانتوگراف نیز می‌باشند. این دکل  در استاکر این قابلیت را دارد که بارها را از بدنه استاکر دور کند. به طور معمول استاکر ریچ در بارگیری تریلر، وسایل نقلیه و کامیون بکار گرفته می شود.  از همه مهمتر اینک از استاکر ریچ می‌توان برای کارهایی با درجه سختی متوسط استفاده کرد. استاکر ریچ ارتفاع بلند کردن باراز 2565 میلی‌متر تا 4547 میلی‌متر را به خوبی انجام می دهد.

استاکر راندنی

استاکر راندنی یا استاکر سوار شدنی نیز نمونه دیگری از استاکر است که ماشبه استاکر استاندارد می باشد. البته این نوع استاکر از یک پلتفرم و کنترل ویژه ای برخوردار است که این قابلیت را به استاکر می دهد که بر روی ان سوار شد. اما یکی از معایب اصلی استاکر سوار شدنی این است که راننده برای کار کردن با آن نیاز به مجوز لیفتراک دارد.

 استاکر کانتربالانس

در این نوع استاکر برای توزیع بار از وزن متعادل استفاده می کند.در راهروهای باریک تر که با فضای محدودتری روبه رو هستند استاکر کانتربالانس کاربرد دارد به این دلیل که این نوع استاکر  دارای چنگال های خارج از بدنه نیستند. استاکر کانتربلانس این قابلیت را دارد که با چنگال‌های جلویی پالت‌های استاندارد را بلند کنند. می‌شود. استاکر کانتربالانس بلندترین دکل بلندکننده را دارد و قادر به بلند کردن ارتفاع  از 2642میلی‌متر تا 5817 میلی‌متر است.

استاکر استاندارد

در استاکر استاندارد برای توزیع وزن بار از پاهایی که زیر چنگال قرار دارد به راحتی استفاده می کند. این استاکر قادر به جابه جایی همزمان بلند کردن دو پالت با یکدیگر است. ارتفاع بار در این نوع استاکر  از ارتفاع 1845 میلی‌متر تا 4255 میلی‌متر است.

استاکر دستی

در رابطه با انواع استاکر و آشنایی با کاربرد آنها می توان بیان کرد که استاکر دستی گزینه ایده الی نیستند  زیرا ارتفاع بالابری بسیار محدودی دارند و از طرفی عملکرد آن ها نیز بیار کند است. از این نوع استاکر تنها برای بلند کردن حجم کمی از بار استفاده می شود.

برای خرید انواع استاکر روی لینک کلیک کنید.

مزیت های استفاده از استاکر

  • استفاده از استاکر دارای مزیت های زیادی به شرح زیر است:
  • استاکر در زمان استفاده هیچ سروصدایی ندارد و از هم مهتر اینکه آلودگی هوایی نیز ایجاد نمی کند.
  • در مقایسه با تجهیزات حمل و نقال هزینه مقدماتی پایین تری دارد.
  • ابعاد کوچی دارند به همین دلیل در زمان استفاده از آنها دید بهتری می توان به بارها داشت.

همچنین بخوانید: برای بارهای یک کارخانه از چه استاکری استفاده کنیم؟

سخن پایانی

استاکرها یکی از تجهیزات پرکاربرد  و به عنوان مهمترین تجهیزات باربری در صنایع هستند.  با توجه به انواع استاکر و آشنایی با کاربرد آنها می توان بیان کرد که در انبارهای کوچک و صنایع سبک به کار می روند. البته این دستگاه ها دارای ارتفاع و ایمنی مناسبی هستند و به راحتی اجسام را با وزنی یک تن با ارتفاع 5 متر به خوبی جابه جا می کنند. . استاکر با توجه به کارآیی بالایی که دارد در دنیا به عنوان یک وسیله محبوب و شناخته شده است. البته مهمترین دلیل استفاده از استاکرها برای جابه جا کردن کالا، قدرت مانور بالای استاکر در فضای کوچک می باشد.

به طور مثال در انبارهایی که قرار است کالاها در فواصل کم بین قفسه ها جابه جا شود استاکر گزینه مناسبی محسوب می شود. البته یکی از مهمترین دلایل استفاده از استاکر در حوزه انبارداری در واقع قیمت مناسب آن است. البته استاکر به شکل دستی و برقی به کار می رود و در زمان استفاده از آن سوخت های فسیلی ایجاد نمی شود.

سوالات متداول

کاربرد استاکر چیست؟

برای جابجایی، ذخیره و بازیابی کالاها در انبارها مورد استفاده قرار می گیرند. ابته استاکر به شکل برقی و دستی است که عملکرد دستی آنها، برای مانور دادن در گوشه های تنگ و فضاهای محدود در داخل فضای ذخیره سازی ایده آل است.

تجهیزات استاکر چیست؟

استکرها وسیله ای قابل اعتماد برای چیدن حجم زیادی از مواد به طور موثر و یکنواخت است. استکرها برای تغذیه مواد در انبار و توزیع آن به شیوه ای کنترل شده طراحی شده اند.

تفاوت بین استاکر و لیفتراک چیست؟

استاکر نوعی وسیله نقلیه چرخدار برای بارگیری و تخلیه،انباشته کردن و حمل و نقل در فواصل کوتاه است. لیفتراک یک وسیله نقلیه حمل و نقل صنعتی است.استاکر یک ابزاری تخصصی است که برای بلند کردن و جابجایی پالت ها در انبار استفاده می شود. انواع مختلفی از استاکرهای در صنایع بکار می رود. آنها به طور کلی جایگزین ارزان تری برای سرمایه گذاری در لیفتراک و سایر تجهیزات مشابه در نظر گرفته می شوند.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

سیزده + سیزده =

نوشتن دیدگاه