نکات ایمنی کار با جک پالت

جک پالت چیست و چه کاربردی دارد؟ جک پالت نیز مانند پالت تراک یکی از تجهیزات در حمل و نقل بار است که از نظر طراحی و کارکرده ساده تر ساختار و عملکرد ساده تری از پالت تراک دارد. البته اکثر کارکنانی که در قسمت انبارداری کالا فعالیت می کنند با انواع مختلفی از جک پالت سرو کار دارند و به خوبی استفاده از هر کدام را می دانند. در عملیات حمل و نقل کالا تجهیزاتی همچون جک پالت، بالابر، لیفتراک دستی بکار می رود. البته در زمان حمل و نقل کالاها باید به درستی از این تجهیزات استفاده کرد تا دچار صدمه و آسیب نشود. استفاده از جک پالت باید با در نظر گرفتن نکات ایمنی کار با جک پالت انجام شود . ما در ادامه نکات مربوطه به ایمنی کار با جک پالت را بیان می کنیم.

نکات ایمنی کار با جک پالت چیست؟

همان طور که بیان کردیم جک پالت یکی از تجهیزات پرکاربرد در حوزه انبارداری است که برای جابه جا کردن کالا و بار مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این دستگاه برای جابه جا کردن کالا و بار گزینه مناسبی است. با این حال بهتر است نکات ایمنی کار با جک پالت را بدانید تا بتوانید به خوبی از این دستگاه استفاده کنید. نکات ایمنی کار با جک پالت عبارت اند از:

استفاده از تجهیزات ایمنی

به همراه داشتن تجهیزات ایمنی کار در جابه جا کردن کالا با استفاده از جک پالت یکی از نکات ایمنی کار با جک پالت است. استفاده از دستکش های چرم برای کار با مواد سنگین و لبه های تیز یا خشن بهترین کار است. در زمان استفاده از کامیون های دستی، جک پالت و گاری ها نیز به منظور حمل کالاها باید از کمربند پشتی استفاده کنید.

پوشیدن کفش های محافظ نیز از نکات ایمنی کار با جک پالت محسوب می شود . در زمان کار با جک پالت با پوشیدن کفش های مناسب  پا در معرض اشیاء نوک تیز  یا مواد نوک تیز قرار نمی گیرد. با این حال بهتر است از کفش های  چکه ای یا پنجه فولادی استفاده کنید.

بررسی کردن بار

قبل از کار با جک پالت ابتدا بهتر است میزان بار را بررسی کنید تا اینکه مشخص شود که وزنی باری که قرار است جابه جا شود چقدر است. آیا بار سنگین است یا سبک؟ با این حال بهتر است قبل از هر بار استفاده از جک پالت، چرخ دستی آن را بررسی کنید و هر گونه ترک  و دیگر علائم نقص یا آسیب ددر آن را بررسی کنید. از سالم بودن ترمز، چنگال، فرمان، دستگاه های هشدار دهنده و کنترل جک پالت اطمینان یابید. یکی از نکات مهم در زمان استفاده از جک پالت این است که میزان بار را بررسی کنید و اجازه ندهید که میزان بار خیلی بزرگ باشد. بنابراین بهترین کار این است که بارهای بزرگ را به چندین بار کوچک تقسیم کنید تا جابه جایی بار راحت تر شود.

جابه جایی بار از راه درست

گاهی اوقات وضعیت نامناسب همچون خم شدن به جلو و پهلو، چرخش در هنگام هل دادن یا کشیدن  می تواند به عضلات کمر اسیب برساند. البته اگر زمین ناهموار باشد حمل و نقل کالاها نیز ه سختی انجام می شود. بنابراین با در نظر گرفتن این موارد باید بار را به درستی بلند و جابه جا کنید تا فشاری بر عضلات شما ایجاد نشود.

جهت خرید جک پالت روی لینک کلیک نمایید.

راهنمای استفاده از جک پالت

اگرچه برای استفاده از جک پالت نیازی به داشتن گواهینامه نیست اما این دلیل بر بی اهمیتی بودن کار با جک پالت نمی شود.از کاربردهای جکالت جابه جا کردن بار از یک نقطه به نقطه دیگر است. بنابراین اگر فردی بخواهد همه این کارها را انجام دهد به صطور یقین انرژی و زمان زیادی را از او می گیرد با این حال بهتر است از جک پالت استفاده شود که این امر موجب کاهش صرفه جویی در زمان  می شود و از طرفی عملیات جابه جا کردن کالا نیز با دقت بالاتری انجام می دهد.در استفاده  از جک پالت باید به موارد زیر توجه داشته باشید.

  • پوشیدن تجهیزات ایمنی از جمله کفش ها، دستکش، عینک را فراموش نکنید به این دلیل که همه این موارد از نکات ایمنی کار با جک پالت است.
  • به هیچ عنوان پاهای خود را در زیر جک پالت قرار ندهید.
  •  بیش از ظرفیت جک پالت بارگیری کالا را انجام ندهید.
  • در زمان تخلیه و بارگیری کالا از تکنیک های مناسب استفاده کنید.
  •  در فضاهایی که تنگ و باریک است عملیات تخلیه را به آرامی انجام دهید.
  • به هیچ وجه جک پالت بارگیری را نکشید بله باید هل داده شود.
  • در زامنی که جک پالت را روی یک سطح شیب دار حرکت می دهید بهتر است به پشت آن را حرکت دهید.
  • در زمان کار با جک پالت آن هم در فضاهای تنگ و باریک باید مراقب آسیب دستهای خود باشید.

همچنین بخوانید: قطعات یدکی جک پالت دستی

تعمیر و نگهداری جک پالت چگونه است؟

جک پالت یکی از پرکاربردترین تجهیزات در حوزه انبارداری است که می توان  از دوام بلند مدت و تطبیق پذیری بالای آن به طور همزمان در جابه جا کردن بارها استفاده کرد. تعمیر و نگهداری جک پالت از مهمترین نکات ایمنی کار با جک پالت است تا بتوانید در طولانی مدت از ان استفاده کنید. جک پالت  یک دسته با یک اهرم دارد.با بالا و پایین کشیدن دسته ها ف شاخک ها از روی زمین بلند می شود. در این هنگام نیز پالت را به محل مورد نظر هل داده و اهرم را بکشبد تا شاخک ها نیز در ادامه به زمین برگردد. جک پالت در دو نوع برقی و دستی وجود دارد. جک پالت دستی  در واقع دارای ظرفیت بار در حدود 450 تا 5/2 تن کیلو گرم را به راحتی دارد. در این نوع جک پالت از فنر هیدرولیک برای بلند کردن و جابه جا کردن بار استفاده می شود. در جک پالت الکتریکی نیز ظرفیت بار در حدود 2 تن است و بارها از زمین با استفاده از جک پالت الکتریکی در حداکثر 6 اینچ از زمین بلند می شوند.

سخن پایانی

با توجه به ساختار جک پالت می توان بیان کرد که کار با آن سخت و پیچیده نیست برعکس کار با آن بسیار آسان است. با استفاده از این دستگاه در محیط های کاری می توان بارهای سبک و سنگین را به راحتی جابه جا کرد. بنابراین می توان بیان کرد که جک پالت  یکی از تجهیزات پرکاربرد در حوزه انبارداری محسوب می شود. ناگفته نماند که کار با جک پالت بسیار حساس است و نیاز به رعایت کردن نکات ایمنی کار با جک پالت است. بنابراین در زمان کار با جک پالت بهتر است نکات ایمنی مربوطه به جک پالت را بدانید.

سوالات متداول

اجزای جک پالت کدام است؟

جک پالت از اجزایی همچون شاخک ها، شاسی هرمی جلوی جک پالت، چرخ های جلو با قابلیت چرخش 360 درجه، چرخ های عقبی، دسته ی جک پالت که اهرم بالابرنده و فرمان و محفظه جلوی جک پالت که پمپ هیدرولیک در آن قرار دارد تشکیل شده است.

در زمان خرید جک پالت باید به چه مواردی توجه داشت؟

جک پالتی را که خریداری می کنید باید چرخ های پلی اورتان داشته باشد.

به برند، جنس و مپ هیدرولیک جک پالت توجه داشته باشید.

توجه داشتن به ارتفاع بالابری جک پالت و طول شاخک ها نیز اهمیت زیادی دارد.

بهتر است جنس بدنه در نقاط مرطوب گالوانیزه باشد.

در چه مکان هایی از جک پالت استفاده می شود؟

از جک پالت در محیط های کوچک همچون داروخانه ها، فروشگاه ها، انبارها و محیط های بزرگ همچون کارگاه ها و کارخانه ها استفاده می شود.

هدف از جک پالت چیست؟

جک پالت  در واقع ابتدایی ترین شکل لیفتراک است و برای جابجایی پالت ها در انبار استفاده می شود. جک پالت یکی از ضروری ترین ابزارهایی است که در انبارها یافت می شود و برای حمل بارهای کوچک در فواصل کوتاه بکار می رود.

آیا جک پالت هیدرولیک نیز است؟

دو نوع اصلی جک پالت وجود داردکه شامل جک پالت دستی و برقی است. تفاوت اصلی بین این دو نوع جک پالت در  منبع تغذیه است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

20 + چهارده =

نوشتن دیدگاه